זפת

חוץ מבוץ ותבן, שאותם היו אוטמים גגות ובהצלחה לא מעטה, זפת הינו אחד מחומרי האיטום הישנים ביותר. זפת הינו מוצר לוואי של זיקוק הנפט הגולמי – אשר נשאב מהאדמה – הנקרא "מזוט" .

 

לאחר שאיבת כל הנוזלים (הדלקים) מתוך המזוט, הפסולת שנותרת הינה הזפת אשר איתה אנו אוטמים את גגות ביתנו. ככל שמזקקים יותר את הזפת כך תהיה נקודת ההיתוך שלה – הנקודה בה הינה עוברת ממוצק לנוזל, גבוהה יותר. לכן הזפת הקשה (המכונה הזפת התקנית 25/75) דורשת להגיע לטמפרטורה של לפחות 75 מעלות חום לפני שהופכת לנוזלית. לעומת זאת הזפת הרגילה (40/60) דורשת רק 60 מעלות להגיע למצב נוזלי.

 

אופן העבודה עם זפת:

הזפת בדרך כלל מגיעה לבעל המקצוע בחביות מתכת של כ–200 ליטרים ובצורת מוצק. חביות אלו מובלות לאתר ושם מחוממות ע"י בעירת עצים, נפט או גז עד להפיכתה לנוזל. באמצעות כף מזיגה מתאימה מועבר הנוזל הרותח לפחים קטנים יותר המורמים לגג או מועברים לאזור האיטום. שם הזפת מיושמת ע"י שפיכתה ופיזורה במגב או מברשת מיוחדת (העומדים בחום גבוה מבלי להישרף) באזור הנאטם.

 

הזפת איננה מתייבשת כפי שהרבה אנשים סוברים, אלא מתקררת והופכת כך מנוזל רותח לשכבת זפת קשה עם התקררותה. תהליך ההתקררות הינו מהיר יחסית (עשרות בודדות של שניות) ודורש זריזות ומיומנויות מצד הזפת.

 

כללים לעבודה נכונה בזפת:

  • יש לבצע ניקיון יסודי של הגג. סיד או לכלוך מונעים את הדבקות הזפת.

  • על בטונים חדשים יהיה צורך במקשר בין הבטון החדש לזפת, בכדי שלא תתקלף במהירות.

  • לא מורחים זפת אף פעם על אזור רטוב מאחר והזפת לא תידבק.

  • באזורים חשופים לשמש כמו גג יש לכסות את הזפת עוד בעודה טרייה, בסיד. הסיד מלבין את פני שטחי הזפת, מונע את התחממותה בשמש הישראלית החזקה וכך מאריכה את ימיה.

צ'לנוב 53  , תל אביב

א. איטומן בע"מ

משרד: 03-5182008

פקס: 03-6814060

שעות פעילות משרד:

ימים א-ה - 08:00-14:00

© 2016 כל הזכויות שמורות לאלבס איטומן בע"מ.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now